Czy warto jeździć na rowerze?

Czy warto jeździć na rowerze?


"Oczywiście, że warto jeździć na rowerze!" - taką odpowiedź na pytanie postawione w tytule można usłyszeć od każdego fana dwóch kółek. Według CBOS aż 70% Polaków jeździ na rowerze (badanie z 2012 roku), natomiast jeździć na rowerze potrafi aż 97% rodaków (badanie z 2013 roku). Sugeruje to, że tego sportu może spróbować tak naprawdę każdy z nas, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Na sam początek wystarczy tylko sprawny rower i wygodny ubiór. Warto też zaopatrzyć się w kask. To pierwsza zaleta roweru - nie potrzeba wielkich przygotowań, aby zacząć z nim swoją przygodę.


david-marcu-5295.jpg

Kiedy już zaczniemy jeździć, przekonamy się, że jazda na rowerze to przede wszystkim bardzo dobre ćwiczenie fizyczne. Regularne przejażdżki poprawiają kondycję fizyczną, rozwijają mięśnie (głównie nóg, ale częściowo również ramion i brzucha), a także pozwalają schudnąć. Jazda na rowerze wzmacnia także kręgosłup.Poza pozytywnym wpływem na zdrowie fizyczne, jazda na rowerze niesie za sobą korzyści również dla psychiki. Wielu rowerzystów i kolarzy uważa jazdę na jednośladzie za idealny sposób na odreagowanie stresu, dość często w naturze z dala od zgiełku ulic. Takie - początkowo krótkie - przejażdżki mogą się później przerodzić w prawdziwą pasję.

lesly-b-juarez-226180.jpgNa rowerze warto jeździć również z innych względów. Jest to świetny środek transportu w zakorkowanym mieście. Sprawdzi się doskonale w dojazdach do pracy, szkoły, na uczelnię czy nawet w drodze po drobne zakupy. Gwarantuje to oszczędność czasu i pieniędzy. W miastach pojawia się coraz więcej stojaków rowerowych, gdzie łatwiej o miejsce niż na parkingu dla samochodów. Zatem, wiele zalet i jeden wniosek - warto jeździć na rowerze.

Comments

Private comment